Subscribe to our Newsletter for news and updates about Cricket in Hong Kong!

2018-19 Season League and Individual Award Winners

League Champions

Premier League T20 – Hong Kong Cricket Club

Premier League 2-Day – Pakistan Association Cricket Club

Sunday Elite Division 1 – KCC Templars

Sunday Elite Division 2 – KCC Infidels

Women’s League – DLSW Wasps

Women’s T20 Cup – CCC Fung Wong

Saturday Championship Division 1 – HKCC Gap Ramblers

Saturday Championship Division 2 – HKCC Witherers

Challenge League Division 1 – Mid Levels United Cricket Club

Challenge League Division 2 – Tsing Yi Smashers

Women’s Development League – SCC Divas

FITCH Under-19 Championships – PACC U19s

Under-17 T20 Premier Division – PACC U17s

Under-17 T20 Elite Division – LCC U17 Lions

Under-17 35-Over Premier Division – HKCC Nomads U17

Under-17 35-Over Elite Division – LCC U17 Lions

Under-15 T20 Premier Division – KCC Typhoons U15

Under-15 T20 Elite Division – DB Smashers Sky

Under-15 30-Over Premier Division – PACC U15s

Under-15 30-Over Elite Division – DB Smashers Sky

Under-13 Premier Division – USRC Premier U13

Under-13 Elite Division – DLSW Tigers U13

Under-11 Championship (Hard Ball) – HKCC Sharks U11

Under-11 Championship (Soft Ball) – HKCC Hawks U11

University Cricket League – City University of Hong Kong

Joint-U Tapeball Cricket Sixes – Chinese University of Hong Kong

Secondary Schools League Senior Boys – Delia Memorial School (Hip Wo)

Secondary Schools League Junior Boys – Delia Memorial School (Broadway)

Secondary Schools League Girls – Delia Memorial School (Glee Path)

Primary Schools Playground League Division 1 – Hong Kong Taoist Association Wun Tsuen School

Primary Schools Playground League Division 2 – Li Cheng Uk Government Primary School

Primary Schools Playground League Division 3 – Delia (Man Kiu) English Primary School

Primary Schools Playground League Division 4 – Po Lam Kuk Lam Man Chan English Primary School

Individual Award Winners

Cricketer of The Year – Tanwir Afzal (PACC)

The Anita Miles Female Cricketer of the Year – Ka Ying, Kary Chan (CCC)

Junior Cricketer of The Year – Aliyaan Zahir Mohammad (PACC)

Young Female Cricketer of the Year – Maryam Bibi (DLSWCC)

Under-17 Cricketer of the Year – Mohammad Hassan (DLSWCC)

Under-15 Cricketer of the Year – Saif Mohammad (HKSKH LMC)

Under-13 Cricketer of the Year – Aliyaan Zahir Mohammad (PACC)

Under-11 Cricketer of the Year – Danny Mapp (DB Smashers)

Premier League T20 Player of the Tournament – Ghazanfar Mohammad (DLSWCC)

Premier League 2-Day Player of the Tournament – Tanwir Afzal (PACC)

Men’s Best Bowling Figures of the Year – Yasim Murtaza (PACC)7/54 vs DLSW DLIT, Premier League 2-Day

Men’s Highest Score of the Year –Tanwir Afzal (PACC)165 vs DLSW DLIT, Premier League 2-Day

Men’s Most Fielding Dismissals of the Year – Rory Caines (HKCC)38 Dismissals, 26 games

Women’s League and Cup Best Bowler – Maryam Bibi (DLSW Wasps)

Women’s League and Cup Best Batter – Claire Brown (KCC Maidens)

Women’s League and Cup Best Fielder/Wicketkeeper – Lemon Cheung (HKCC Cavaliers)

Women’s Best Bowling Figures of the Year – Maryam Bibi (DLSW Wasps)7/21 vs SCC Divas , Women’s League (35-over)

Women’s Highest Individual Score of the Year – Shanzeen Shahzad (DLSW Wasps)132 vs HKCC Willow Wielders, Women’s League (35-over)

Sunday Elite Division 1 Cricketer of the Season – Ehsan Khan (DLSW JKN)

Sunday Elite Division 1 Best Bowler – Daniel Pascoe (KCC Templars)

Sunday Elite Division 1 Best Batsman – Luke Jones (HKCC Wanderers)

Sunday Elite Division 1 Best Fielder/Wicketkeeper – Zeeshan Ali (PACC Elite)

Sunday Elite Division 2 Cricketer of the Season – Niaz Ali (KCC Infidels)

Sunday Elite Division 2 Best Bowler – Ali Mohammed (KCC Infidels)

Sunday Elite Division 2 Best Batsman – David Jacquier (HKCC Optimists)

Sunday Elite Division 2 Best Fielder/Wicketkeeper – David Jacquier (HKCC Optimists)

Saturday Championship Division 1 Cricketer of the Season – Elliot Scrivener (CCC Jing Sun)

Saturday Championship Division 1 Best Bowler – Shan Sarwar (USRC Championship)

Saturday Championship Division 1 Best Batsman – Rory Caines (HKCC Gap Ramblers)

Saturday Championship Division 1 Best Fielder/Wicketkeeper – Wajib Shafi (PACC Championship)

Saturday Championship Division 2 Cricketer of the Season – Pranav Shah (Laguna Gully)

Saturday Championship Division 2 Best Bowler – Mahmood Aqeel (PACC-Taipans)

Saturday Championship Division 2 Best Batsman – Manjinder Singh (PACC-Taipans)

Saturday Championship Division 2 Best Fielder/Wicketkeeper – Bobby Chan (CCC Hung See)

Challenge League Cricketer of the Year – Naveed Khawaja (Tsing Yi Smashers)

The Vachha Trophy for Umpire of the Year – John Prakash Valiakalayi

Vachha Women’s Umpire of The Year – Alvina Tam

Shiroy Vachha Saturday Umpire of the Year - Sankaranarayanan Gandhimathinathan